Andrzej Maciejewski

Garden of Eden – Weather Raport / fotografia

Galeria Dolna wernisaż 5 września 2014, o godz. 18:00 Seria Garden of Eden składa się z 24 fotografii, luźno opartych na malarskich martwych...

Galeria Dolna

Rozpoczęcie: 5 września 2014, g. 18:00
Zakończenie: 3 października 2014

Galeria Dolna wernisaż 5 września 2014, o godz. 18:00
Seria Garden of Eden składa się z 24 fotografii, luźno opartych na malarskich martwych naturach dawnych mistrzów, lecz przedstawiających owoce i warzywa z XXI w. z supermarketu, z nalepkami albo opakowane w plastikową folię. Zdjęcia zostały zrobione analogowym aparatem formatu 4 na 5 cali, na kolorowych przeźroczach.
Wizja artystyczna
Nasze społeczeństwo stworzyło naiwną wizję natury, gloryfikującą jej płodność i hojność. Jednocześnie nasza cywilizacja poskromiła i zniewoliła naturę. Od malowideł dawnych mistrzów po współczesne reklamy, wciąż spotykamy się z obrazem “naturalnych”, zdrowych i pięknych owoców i warzyw, ale tak naprawdę powoli niszczymy wszystko co naturalne w pogoni za pieniędzmi i wygodą. Owoce i warzywa z supermarketu, ponumerowane, certyfikowane, standaryzowane, są najlepszym tego przykładem. XXI-o wieczne społeczeństwo stworzyło nowy rajski ogród, gdzie wszystko wygląda na doskonałe i wolne od skazy, lecz po drodze straciliśmy wiele rzeczy, jak smak, wyjątkowość czy nawet człowieczeństwo. Moją intencja było zainspirować dyskusję na temat naszego stosunku do natury i naszej cywilizacji.

Weather Report przedstawia 36 fotografii tego samego miejsca w różnych warunkach pogodowych. Zostały zrobione w okresie jednego roku, od maja 2003 do maja 2004. Miejsce, które fotografowałem to Long Swamp Road w małej wiosce Moscow w Ontario, z moim ówczesnym domem i ogrodem.

Zawsze pociągał mnie dokumentalny aspekt fotografii. Fotografia rejestruje precyzyjnie jak dane miejsce czy obiekt wyglądały w danym momencie. Kiedy ów moment minął, nie ma go już i tylko na zdjęciu można go znowu zobaczyć. Dlatego właśnie zdecydowałem się użyć powtórzonego ujęcia dokładnie tego samego miejsca w różnych porach roku i różnych warunkach atmosferycznych, aby uchwycić ulotne zjawisko jakim jest pogoda. W lecie ma się tylko mgliste wspomnienie jak ogród wyglądał przykryty zimowym śniegiem. Nawet wieczorem trudno sobie przypomnieć jak wyglądał krajobraz w zupełnie odmiennym świetle poranka. Ten projekt pokazuje wszystkie te rozmaite momenty zebrane razem, dzięki czemu łatwo je porównać i wyśledzić zmiany.

Zdjęcia zostały zrobione z użyciem Camery Obscury o rozmiarach 180×180 cm i wysokości około 3 metrów, którą zbudowałem specjalnie do tego projektu. Potrzebowałem aparatu, który zawsze pozostawałby w tym samym miejscu i który byłby odporny na złą pogodę, abym mógł fotografować nawet w fatalnych warunkach, jak mróz, deszcz czy silny wiatr. Użyłem obiektywu 4×5 cali i kolorowych przeźroczy 8×10 cali, dzięki czemu uzyskałem okrągły obraz, reprezentujący pełen zakres obiektywu. Tytuły zdjęć stanowią integralną część kompozycji. Zawierają one ważne informacje na temat daty, godziny i warunków pogodowych w momencie wykonania fotografii.
Andrzej Maciejewski