Piotr Ambroziak

Po ciemnej stronie II – malarstwo

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Piotra Ambroziaka „Po ciemnej stronie II”. O Artyście Piotr Ambroziak to w największym skrócie mówiąc: bardzo dobry malarz,...

Galeria Górna

Rozpoczęcie: 17 kwietnia 2015, g. 18:00
Zakończenie: 30 kwietnia 2015

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Piotra Ambroziaka „Po ciemnej stronie II”.

O Artyście
Piotr Ambroziak to w największym skrócie mówiąc: bardzo dobry malarz, szaman i uczestnik stowarzyszeń artystycznych: Kultura Aktywna i Otwarta Wystawa. Jeden z poważniejszych i, choć według mnje nie dość docenianych przedstawicieli ekspresji w sztuce polskiej lat 90.
Wędrówka po zakamarkach kultur od Celtów po hawajckie vodoo, hinduską Kamasutrę, biblijne przekazy katolików i Żydów nie ma u niego określonego celu ani wyznaczonego planu. Artysta na co dzień zamieszkujący w spokojnej okolicy, na przedmieściach Łodzi, uporczywie poszukuje współczesnych źródeł mocy, czegoś, co wyrwałoby go z nazbyt spokojnej, miejskiej egzystencji, nie okraszonej żadnymi ekscytującymi wydarzeniami, by osiągnąć odpowiednią niezależność duchową, co pomogłoby mu uporać się z jakże powszechnymi problemami rozpoznania źródeł zła i dobra. Zapłaci każdą cenę, łącznie z ostracyzmem religijnym, by dostąpić zaszczytu poznania mrocznych tajemnic magii po to, by dokonać zaklęć nad własnym losem, a tym samym odnaleźć szczęście rozpoznania wszystkich własnych wcieleń, poznać tajniki nie tylko własnej duszy.
Jako artysta zamieszkały w Łodzi jest dość osamotniony, jeśli chodzi o wzorce wyrazowe i przygody duchowe. W Łodzi nie nie tworzyli bowiem ani profesorowie niemieckiej ekspresji ani też na uniwersytecie nie wykładali uczniowie Junga lub Lacana. Nie wspominając o Baudrillardzie czy Derridzie.
Jego idolem jest nieżyjący od prawie 20 lat artysta nowojorskiej transawangardy Jacques Basquiat, nieomal jego rówieśnik, który do dziś jest legendą streetartowskiej kultury Nowego Jorku, synonimem całkowitego poddania się losowi, człowiek na wskroś wyzwolony z egzystencjalnych więzów, genialny artysta, który z mroków nocy i narkotycznych olśnień dnia stworzył niezwykłą epopeję miasta, w którym to, co racjonalne skutecznie miesza się z irracjonalnością wierzeń, i gdzie działkę LSD brało się podczas seansów psychoterapeutycznych aby doznać kierunkowanego olśnienia, pozostając po tym wszystkim sobą.

Jolanta Ciesielska