EXPRESSIVE FIGURATION (Niemcy)

EXPRESSIVE FIGURATION (Niemcy)

12 września 2018 o godz. 18 zapraszamy na wernisaż wystawy zbiorowej malarstwa, rysunku, grafiki, filmu animowanego pt. „EXPRESSIVE FIGURATION” (Niemcy) do GALERII GÓRNEJ...

Galeria Górna

Rozpoczęcie: 7 września 2018, g. 11.00
Zakończenie: 28 września 2018

12 września 2018 o godz. 18 zapraszamy na wernisaż wystawy zbiorowej malarstwa, rysunku, grafiki, filmu animowanego pt. „EXPRESSIVE FIGURATION” (Niemcy) do GALERII GÓRNEJ BWA w Kielcach

czas trwania wystawy 7-28 września 2018

Artyści: Andreas Dress, Steffen Fischer, Hubertus Giebe, Angela Hampel, Gudrun Trendafilov

Angela Hampel, Gudrun Trendafilov, Andreas Dress, Steffen Fischer oraz Hubertus Giebe należą do najważniejszych saksońskich artystów i artystek, którzy swym niepowtarzalnym talentem wpisali się na trwałe w historię sztuki. W połowie lat 80. XX w. pokolenie artystów w Dreźnie zwróciło na siebie uwagę, gdyż światy przedstawione na ich obrazach wyróżniały się ekspresyjnym uczuciem oraz gestem. To właśnie oni byli pionierami, prawdziwymi bohaterami, którzy pragnęli wyrwać widzów z letargu, wzbudzić ich niepokój i rzucić im wyzwanie. Po upadku żelaznej kurtyny pozostali wierni sobie i nadal ufają sugestywnej sile namalowanego obrazu, domagając się przenośnych przekazów. Uwikłana w mityczne wymiary zjednoczenia zwierząt i ludzi Angela Hampel tworzy obrazy kobiet, które przeciwstawiają się skostniałym strukturom patriarchalnym i rozmarzone wyrokują o szczęściu i nieszczęściu.

Również Steffen Fischer zajmuje się tradycyjnymi rolami kobiet i mężczyzn w nowej odsłonie mitologicznych scenerii. Gudrun Trendafilov z kolei to artystka, która swoje myśli i marzenia wyraża w kolorach i liniach sprawiając, że ​​granice stają się przepuszczalne. Rysuje swoje spostrzeżenia i punkty widzenia, komentuje doświadczenia i celowo zajmuje się relacją człowieka z otoczeniem, poszukując w prywatnym życiu bodźców do podjęcia szeroko zakrojonej akcji społecznej. Hubertus Giebe przy użyciu ostrego pędzla poddaje na swoich historycznych zdjęciach dogłębnej analizie warunki społeczne, odnajdując formalnie imponujące metafory dla połączenia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Andreas Dress w swoich pracach odnosi się do tańca życia ze wszystkimi jego ekscesami, wchłaniając żądzę życia, radość i tragedię, które są z nią związane. Lecz ponad burzliwym wydarzeniem na jego kartach i płótnach unosi się myśl nie do zniesienia, a mianowicie o skończoności tego wszystkiego, o śmierci, w której dąży się do wieczności i żyje wiecznie w ogólności. Wyżej wspomniane artystki oraz artyści są podróżnikami w czasie, tymi którzy przeplatają starożytne historie mitologiczne z przeszłością i szukają sensu w teraźniejszości, na tropie ostatnich wielkich narracji, które pokazują, kim jest człowiek i czym może się stać.

Kurator: Karin Weber
Historyk sztuki, artystka i właścicielka Galerii w Dreźnie (Galerie Mitte), od ponad 30 lat towarzyszy twórczości tych niezwykłych osobowości.