Joanna Casselius

Joanna Casselius – Ilustracje do baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”

Z okazji Dnia Dziecka Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wystawę ilustracji Joanny Casselius do baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”...

Galeria Mała, BWA w Kielcach

Rozpoczęcie: 28 maja 2021, g. 18:00
Zakończenie: 18 czerwca 2021

Z okazji Dnia Dziecka Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wystawę ilustracji Joanny Casselius do baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej. Wernisaż 28 maja o godz. 18. Wystawa potrwa do 18 czerwca.

Artystka stworzyła ilustracje w latach osiemdziesiątych; zostały wydane przez Krajową Agencję Wydawniczą KAW w formie przeźroczy na taśmie.

„Jeśli za miarę wartości ilustracji przyjąć stopień ich wierności intencjom pisarza, którego literackie dzieło przekładają na język plastyki, to ilustracje autorstwa Joanny Casselius otrzymałyby notę najwyższą. Najlepszym tego dowodem jest – powstały w latach osiemdziesiątych – cykl pięćdziesięciu perfekcyjnych obrazków do najsłynniejszej polskiej książki dla dzieci – bajki Marii Konopnickiej (1842-1910) „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”.

Choć niewielkie – każda ma wymiar 20 x 30 cm – wypełnione są mnogością szczegółów. Malowane niezwykle precyzyjnie, oparte są na bezpośredniej obserwacji przyrody i rzeczywistego świata. Tak jak w bajce Konopnickiej, realnie przedstawione fragmenty rzeczywistości dopełnione są baśniową fikcją. I tak, jak zamierzyła pisarka, uczą i kształtują wrażliwość. Uczą, bo pełno w nich realistycznie odtworzonych roślin, drobnych zwierząt i owadów, a także wiejskich przedmiotów, sprzętów domowych, szczegółów ubrań, które znamy już tylko ze skansenów. Wprowadzają one młodego czytelnika i widza w nastrój XIX-wiecznego, wiejskiego życia, naznaczonego wieloma trudami, ale i urokami bliskich związków z naturą. Poprzez wybór odpowiednich scen – bajkowych, nierzeczywistych – artystka koduje wiele prawdziwych ludzkich emocji. Od pełnej zachwytu zadumy w ilustracji przedstawiającej zachód słońca, po dramat zagubionej w ciemnym lesie sierotki, której zły lis zagryza gąski. Swą sugestywnością i ekspresyjnym sposobem przedstawienia wzbudzają wiele wzruszeń. Dużo w jej obrazkach humoru – jak chociażby w scenach z nadętą żabą… Równie dużo ciepła i radości, z jaką namalowany jest każdy listek, płatek kwiatka czy zabawny, brodaty krasnoludek.

Joanna Casselius nie powiela – co często w ilustratorstwie bajek dla dzieci się zdarza – disneyowskich czy szancerowskich schematów. Maluje po „swojemu”, wkładając w ilustracje zarówno całe serce, jak i znakomity warsztat plastyczny. Mnóstwo w nich smaków i kolorów poważnego malarstwa oraz mistrzowskich akwarelowych rozwiązań. Dlatego też jej ilustracje, kierowane do najmłodszych, zachwycają również dorosłych widzów. Budzą nostalgię, tęsknotę za światem dzieciństwa; światem, w którym zawsze zwycięża dobro i każde zło da się naprawić. Artystka wyznaje, że wpływ na intensywność tych uczuć miała ponura rzeczywistość stanu wojennego w Polsce, podczas trwania którego malowała – dla zapomnienia – swoje ilustracje. I dla niej wówczas – i dla nas teraz – dzięki „Bajce o krasnoludkach i sierotce Marysi”, symbolem bezproblemowego, magicznego i pięknego świata są właśnie krasnoludki. Owoc wyobraźni Marii Konopnickiej nadal potrafi wzruszać, bawić i uczyć” – napisała dyrektor BWA Stanisława Zacharko-Łagowska.

Dzieci mają do BWA wstęp bezpłatny. Po obejrzeniu wystawy będą mogły popróbować swoich sił w roli ilustratorów.

Zwiedzanie w reżimie sanitarnym.