Robert Motelski

Constans – wystawa malarstwa Roberta Motelskiego

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH oraz kurator Stanisława Zacharko-Łagowska zapraszają do Galerii Górnej na wystawę malarstwa Roberta Motelskiego „CONSTANS”. Wernisaż w piątek 6...

Galeria Górna

Rozpoczęcie: 6 grudnia 2019, g. 18:00
Zakończenie: 31 grudnia 2019

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH
oraz kurator Stanisława Zacharko-Łagowska
zapraszają do Galerii Górnej
na wystawę malarstwa Roberta Motelskiego
„CONSTANS”.

Wernisaż w piątek 6 grudnia 2019 o godz. 18.
Wystawa czynna do 31 grudnia.

Artysta tak pisze o swojej twórczości: Constans – stałość, niezmienność, spokój to cechy, które chciałbym pokazać w moich obrazach. Inspiruję się naturą, która ciągle zmienia się wraz z porami roku. Zmieniają się kolory. Przyroda przybiera różnorodne formy, jednak pozostaje niezmienna. Podobnie, mimo z pozoru różnych tematów, pracuję być może wciąż nad jednym obrazem.

Nie pamiętam, co spowodowało, że motywem moich prac stała się natura. Ten temat zawsze był mi bliski. Z czasem obrazy stawały się coraz bardziej syntetyczne; nie wynikało to z założenia, ale z własnych doświadczeń obcowania z przyrodą, które wciąż wpływają na mój sposób postrzegania rzeczywistości. Nie wymyślam idei ani formy. Pomysły przychodzą same, potem je realizuję.

Inspiracje do obrazów znajduję podczas wyjazdów, kiedy mam możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą. Pomysły i wrażenia analizuję w pracowni. Syntetyzuję formę, usuwam zbędne elementy, wybieram to, co najważniejsze. Zawsze bliska mi była abstrakcja, ale realistyczne motywy stwarzały możliwości przekazania również innych treści.

Tytuły prac są zapisem czasu. Zatrzymują chwile, kiedy sytuacja przedstawiona na obrazie, światło, kolor, kompozycja mogłyby zaistnieć. Tytuły nie są dla mnie najważniejsze, ale pozwalają porządkować obrazy w czasie i nadać im dodatkowe znaczenia.

Niektóre motywy są mi bliskie już od dawna. Nie rezygnuję z nich, ponieważ później często wracają w postaci nowych pomysłów. Chciałbym przekazać w formie obrazu energię i rytm zawarte w naturze.

Zestawiam ekspresyjnie malowane elementy z płaszczyznami koloru. Duże znaczenie przywiązuję do kompozycji.

Na wystawie „Constans” w Galerii Górnej Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach pokazuję ponad trzydzieści obrazów w dużych, średnich i małych formatach. Są to w większości nowe prace z serii: Światło, Gwiazdy czy Śnieg.