Mateusz Kaczmarczyk

Fragmenty ciał

Zapraszamy na wernisaż i spotkanie z autorem na wystawie pt. „Fragmenty ciał” Mateusza Kaczmarczyka. Kielczanin, dziennikarz z wykształcenia. Na Przedwiośniu 39 /2016, miał...

BWA w Kielcach

Rozpoczęcie: 5 sierpnia 2016, g. 18:00
Zakończenie: 26 sierpnia 2016

Zapraszamy na wernisaż i spotkanie z autorem na wystawie pt. „Fragmenty ciałMateusza Kaczmarczyka.
Kielczanin, dziennikarz z wykształcenia. Na Przedwiośniu 39 /2016, miał swój debiut.
5 sierpnia 2016 o godz. 18:00 w Galerii Małej BWA w Kielcach
będzie druga odsłona prac młodego pasjonata rysunku węglem.
Wystawa potrwa do 26 sierpnia 2016.


 

Wywoływanie negatywnych emocji, poczucia lęku, dyskomfortu i osaczenia to pojęcia, które pojawiają się w kontekście prac Mateusza Kaczmarczyka. Wielokrotnie poruszany motyw reakcji widza na rysowane węglem postaci, fragmenty ciał, przedmioty stają się głównym problemem poruszanym przez ich autora. Zaistniałe na papierze, wybierane przezeń, mają za zadanie przywołać w umyśle odbiorcy, emocje które zdaniem Kaczmarczyka, są najbardziej tożsame z jego własnymi odczuciami. Przepracowywanie wybranych stanów emocjonalnych, oraz skontrastowane ich z monochromatyczną wizualnością przedstawień, pozwala na zdystansowanie się odbiorcy do zastanej na obrazach sytuacji. Nie ma tu krzyku, rozpaczy, epatowania czy przerysowania emocji, jest natomiast spokój. Spokój który znika po bliższym przyjrzeniu się pracom, kiedy wzrok rozpoznaje i klasyfikuje rozpoznane elementy. Brak koloru pozwala na wyzbycie się sugerowanych przez barwy emocji i skojarzeń.
Wybieranie fragmentów ciał, masek, zniekształconych twarzy czy też surrealistycznych postaci to próba połączenia nieprzystępnej wizualnie formy z warsztatową precyzją i dbałością o szczegół. Minimalistyczne w kompozycji prace zwracają uwagę na wybrane motywy. Czarne tło, za każdym razem staje się ramą wybranego kształtu. Kreowane światłem dłonie, nogi, kobieca twarz zdają się być pretekstem do pokazania własnych możliwości warsztatowych i upodobań artysty.

Izabela Łazarczyk-Kamczmarek