Joanna Bentkowska-Hlebowicz

Gdzie Neptun mówi dobranoc

Zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz „Gdzie Neptun mówi dobranoc” 7 grudnia (piątek) 2018 roku | Godz. 18.00 w Galerii Małej BWA,...

Galeria Mała, BWA w Kielcach

Rozpoczęcie: 7 grudnia 2018, g. 18:00
Zakończenie: 4 stycznia 2019

Zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz
„Gdzie Neptun mówi dobranoc”
7 grudnia (piątek) 2018 roku | Godz. 18.00
w Galerii Małej BWA, ul. Kapitulna 2 w Kielcach.

Koordynator: Magdalena Leśniak
Współpraca: Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie

Wystawa potrwa do 4 stycznia 2019


W obrazach nie znajdujemy portu, który staje się przystanią dla dobijających dzielnie do lądu żeglarzy po zmaganiu z potęgą fal. Nie ma rybaków wracających z połowów do domu, do rodziny. Nie ma podróżników lub awanturników odkrywających nowe miejsca w nieznanej przystani. Nie ma rozbitków znajdujących ukojenie, chroniących się w zacisznej zatoce portu. [Artysta] rezygnuje z mitu Odysa, wypraw Argonautów, Fenicjan, Wikingów, wielkich odkrywców nowych kontynentów – Vasco da Gamy czy Krzysztofa Kolumba, nie nawiązuje do Conrada, Heyerdahla i samotnych żeglarzy pokonujących bezmiar wód oceanów, wypatrujących upragnionego brzegu […].

Joanna Bentkowska-Hlebowicz w malarstwie nie podejmuje romantycznej konwencji morskiej przygody uwieńczonej szczęśliwym powrotem. Wybiera – i na tym się skupia – wątek spotkania morza z lądem, ale z wielką konsekwencją wypreparowuje obraz brzegu osłoniętego falochronem z całą industrialną instalacją inżynierii przemysłowej. W obrazach port to pracujący węzeł komunikacyjny, punkt przeładunków towarów, centrum transportu produktów, betonowe nabrzeże, dźwigi, żurawie, suwnice, ażurowe konstrukcje – żelastwo i mętna, stojąca woda portu […]. A jednak taki temat odarty z poetyki przyjętych skojarzeń uzyskuje inny wymiar, szczególną siłę wyrazu. Joanna Bentkowska-Hlebowicz środkami malarskimi realizuje na płótnie skomplikowaną strukturę rytmów, podziałów i napięć przecinających się linii, które składają się na wizerunek portu – zakładu przemysłowego, fabryki, dworca towarowego […].

Nie są one [obrazy] zapisem inwentaryzującym specyficzną architekturę tych obiektów, są artystyczną, twórczą i nasyconą emocją wizją malarza. Na płaszczyźnie powstają dynamiczne kompozycje, z rozwagą budowane układy poszczególnych elementów – precyzyjnie wyrażone kolorem, dyscypliną i wielkim zauroczeniem plątaniną niezbędnych urządzeń portowych […]. Twórczość malarska Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz wyróżnia się dokładnością, precyzją, wielką dyscypliną intelektualną, warsztatową umiejętnością i wyobraźnią kreującą rozwiązania plastyczne.

Prof. Ryszard Sekuła, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (fragment recenzji doktoratu)

Współorganizatorem wystawy jest BWA w Olsztynie.