Marian Waldemar Kuczma

Obszary wspólne – Magdalena Kuczma i prof. Marian Waldemar Kuczma

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wystawę kolaży Magdaleny Kuczmy i malarstwa prof. Mariana Waldemara Kuczmy „Obszary wspólne”. Wernisaż 10 grudnia o...

Galeria Górna, Galeria Dolna

Rozpoczęcie: 10 grudnia 2021, g. 18:00
Zakończenie: 5 stycznia 2022

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wystawę kolaży Magdaleny Kuczmy i malarstwa prof. Mariana Waldemara Kuczmy „Obszary wspólne”. Wernisaż 10 grudnia o godz. 18.

Artyści napisali: Wystawa „Obszary wspólne” to trzecia odsłona cyklu prezentacji naszej twórczości. Wiele lat temu zrodziła się w nas potrzeba, aby to, co widzimy na co dzień w pracowni w cyklu roboczym, skonfrontować w przestrzeni galeryjnej. Taka koncepcja, by nasze prace zabrzmiały RAZEM w jednej przestrzeni.

Dlaczego?

Studiowaliśmy w jednej pracowni. Oboje wyszliśmy spod skrzydeł profesora Józefa Hałasa, lecz każde z nas inaczej Go pamięta, inaczej wspomina Jego korekty. Jedno wspólne, co w nas zaszczepił, to poszukiwanie malarskości w każdym obiekcie, przedmiocie i dążenie do udanej kompozycji obrazu.

Nie mamy wspólnej pracowni. Tylko czasem, przy okazji plenerów, zdarza się nam pracować w jednej przestrzeni. Jednak zwykle jako pierwsi widzimy swoje nowe obrazy i nawzajem udzielamy sobie krótkiej korekty. Oboje cenimy sobie te chwile skupienia wyłącznie na sztuce, pewną intymność tych rozmów. Szanujemy uwagi. Czy trudno być artystą w duecie? Każde na swój sposób skomplikowane, nieustępliwe i wrażliwe, ale każde wie, co drugie kocha najbardziej, wiemy co nas łączy.

Wspólna wystawa jest więc próbą konfrontacji własnych doświadczeń artystycznych, próbą zdystansowania się do siebie, ale też odnalezienia: obszarów wspólnych.
Są one oczywiste i wynikają z naszych relacji, dyskusji o malarstwie, o sztuce i o własnych doświadczeniach. Jednak w pracowni brakuje oglądu całości z dystansu. Takiej cudownie spokojnej celebracji, której możliwość stwarza właśnie przestrzeń galerii. Dopiero wtedy widać naprawdę, co nas łączy, a co dzieli, czy może już nic nie dzieli, a tylko łączy… Czy dopełniamy się czy upodobniamy?

I z takim pytaniem zostawiamy odbiorcę… Ponieważ my już chyba odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie.

Magdalena Kuczma
Marian Waldemar Kuczma

Magdalena Kuczma – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 1987-1993 studiowała na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z zakresu malarstwa otrzymała w pracowni prof. Józefa Hałasa, wzbogacając go o aneks z grafiki zrealizowany w pracowni prof. Romana Kowalika.
W pracach, które powstają na papierze, łączy malarstwo z grafiką i rysunkiem.

Prof. Marian Waldemar Kuczma – urodzony w 1967 roku w Sanoku. W latach 1983-1988 kształcił się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Miejscu Piastowym. W latach 1988-1993 studiował malarstwo na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w PWSSP we Wrocławiu (obecnie ASP im. Eugeniusza Gepperta). W 1993 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Józefa Hałasa.
Jest pedagogiem na macierzystej uczelni, prowadzi pracownię dyplomującą z malarstwa.
Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach
indywidualnych (50) i ponad 190 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.