Martyna Borowiecka

Wystawa malarstwa Martyny Borowieckiej „To, co widzimy, jest jedynie snem, snem we śnie”

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wystawę malarstwa Martyny Borowieckiej „To, co widzimy, jest jedynie snem, snem we śnie”, którą będzie można...

Galeria Mała, BWA w Kielcach

Rozpoczęcie: 8 lutego 2019, g. 18:00
Zakończenie: 15 marca 2019

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wystawę malarstwa Martyny Borowieckiej „To, co widzimy, jest jedynie snem, snem we śnie”, którą będzie można oglądać od 8 lutego do 15 marca w Galerii Małej.

Jak zauważa kuratorka wystawy Magdalena Leśniak, w obrazach tworzących wystawę prac Martyny Borowieckiej widać wyraźnie podział na dwie grupy przedstawień. Pierwszą stanowią płótna powstałe w latach 2014 – 2017, na których obserwujemy różne kompozycje z realistycznie namalowanych materii, m.in. folii czy połyskującego materiału. Drugą grupę obrazów tworzą prace, w których obok udrapowanych tkanin pojawiają się zaskakujące ujęcia zgrabnych kobiecych nóg w modnych butach różnego typu. Wszystkie prace łączy jednak pewna klamra, którą jest problematyka mary, snu, pytania: Czym jest właściwie to, na co patrzymy?

Tytuł wystawy odnosi się do inspiracji, jaką artystka czerpie z książki „Piknik pod wiszącą skałą” Joan Lindsay oraz jej ekranizacji w reżyserii Petera Weira. „Pamiętam, jak silne emocje wywołał we mnie seans wspomnianego filmu, wyświetlonego w upalną letnią noc w otoczeniu Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Cała sceneria, tak silnie wchodząca w dialog z opowieścią snutą na ekranie, nie mogła wywołać innego efektu, niż uczucie wszechobecnej tajemnicy, nieustannie podsycanej niepokojem” – podkreśla malarka.