Anna Ciszek

Anna Ciszek „Zwierzobyty”

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza do Galerii Małej na wystawę Anny Ciszek „Zwierzobyty”. To zbiór kilkudziesięciu rysunków niewielkiego formatu wykonanych cienkopisem na...

Galeria Mała, BWA w Kielcach

Rozpoczęcie: 2 października 2020, g. 11
Zakończenie: 30 października 2020
2020-anna-ciszek-zwierzobyty-5
2020-anna-ciszek-zwierzobyty-5
2020-anna-ciszek-zwierzobyty-4
2020-anna-ciszek-zwierzobyty-2
2020-anna-ciszek-zwierzobyty-1
2020-anna-ciszek-zwierzobyty-3

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza do Galerii Małej na wystawę Anny Ciszek „Zwierzobyty”.

To zbiór kilkudziesięciu rysunków niewielkiego formatu wykonanych cienkopisem na papierze. Cykl uzupełniają dwa obrazy wykonane w technice akrylu na płótnie. Artystka podejmuje temat, którym na pierwszy rzut oka są zwierzęta. Jednak, gdy pozwolimy sobie na dłuższą kontemplację jej prac, okazuje się, że tylko zewnętrzna powłoka przedstawionych figur jest zwierzęca. Tytułowe zwierzobyty posiadają cechy, gesty i pozy zarezerwowane dla ludzi.

Prezentowany na wystawie cykl Anna Ciszek zaczęła tworzyć w minionym roku. Jest on wyrazem fascynacji artystki zaobserwowanym przenikaniem się cech zwierzęcych i ludzkich oraz współdzieleniem przez nich losu, odczuwania stanów takich jak: melancholia, czułość, bliskość czy wyizolowanie z otoczenia. Rysunki Anny Ciszek opowiadają o relacjach i o uniwersalnej potrzebie istot, zwłaszcza ludzi, do bycia kochanymi, akceptowanymi i do życia we wspólnocie.

(…) Prezentowane na wystawie prace, oprócz wspólnego tematu, scala również minimalistyczna forma. Artystka ograniczyła skalę barw do szarości, od bieli do czerni. Anna Ciszek stworzyła swoje zwierzobyty głównie z kresek i linii, choć miejscami, gdy zagęszczenie śladów pozostawionych przez cienkopis jest duże, powstała plama, co daje ciekawy efekt wizualny – pisze kuratorka wystawy dr Magdalena Leśniak.