Stanisław Składanowski

Stanisław Składanowski – „Sierpień ’80 – 40 lat minęło”

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza do Galerii Dolnej na wystawę fotografii Stanisława Składanowskiego „Sierpień ’80 – 40 lat minęło”. Wystawa „Sierpień ’80...

Galeria Dolna

Rozpoczęcie: 2 października 2020, g. 11:00
Zakończenie: 30 października 2020

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza do Galerii Dolnej na wystawę fotografii Stanisława Składanowskiego „Sierpień ’80 – 40 lat minęło”.

Wystawa „Sierpień ’80 – 40 lat minęło” powstała z inicjatywy własnej autora zdjęć z okazji 40. rocznicy historycznych wydarzeń, „w hołdzie tym wszystkim, którzy brali w nich udział, ryzykując często zdrowiem i życiem, narażając się na prześladowania ze strony ówczesnej bezpieki”.

„W tamtych czasach, począwszy od roku 1964, byłem najpierw uczniem, później pracownikiem Stoczni Gdańskiej i Gdańskiej Stoczni Remontowej, z przerwą na pobyt w wojsku. Byłem również zapalonym i zaawansowanym fotoamatorem. Będąc świadkiem tamtych wydarzeń i mając świadomość, że dokonuje się niezwykle ważna historia, nie mogłem pozostać obojętny na to, co się wtedy działo. Miałem zaszczyt uczestniczyć i dokumentować te wydarzenia, fotografując ludzi, ich reakcje i różne stany emocjonalne: od niepewności, trwogi, wyczekiwania, modlitwy, poprzez zabawne sytuacje, sen na styropianie, na krzesłach i w dywanie, do ostatecznej euforii z odniesionego zwycięstwa. Dokumentowałem wiarę i nadzieję na lepsze jutro po wielu dniach strajku oraz wydarzenia, będące konsekwencją tamtych pamiętnych dni sierpnia 1980 roku. Najcenniejszym efektem wydarzeń z Sierpnia 80 było to, że oprócz spełnionych żądań strajkowych, w sposób pokojowy, bez rozlewu krwi, dokonały się rewolucyjne zmiany ustrojowe, które dały początek i przyczyniły się do obalenia komunizmu oraz wyzwolenia spod panowania sowieckiego całego obozu państw Europy Środkowej” – podkreśla Stanisław Składanowski.

W piątek 2 października o godz. 18 odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Składanowskim. W Biurze Wystaw Artystycznych będzie można kupić wydane przez BOSZ kalendarz i album „Solidarność. Sierpień/August 1980” ze zdjęciami artysty. Album zawiera oprócz starannie wyselekcjonowanych fotografii wspomnienia uczestników przełomowych wydarzeń, m.in. Lecha Wałęsy, Andrzeja Gwiazdy, Bogdana Borusewicza, Jerzego Borowczaka czy Henryki Krzywonos-Strycharskiej.