Magdalena Wdowicz-Wierzbowska

Tata. Po prostu męża mi brakuje

3 czerwca o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej pt. „Tata. Po prostu męża mi brakuje”. Wystawa czynna do dnia...

Galeria Dolna

Rozpoczęcie: 3 czerwca 2016, g. 18:00
Zakończenie: 17 czerwca 2016

3 czerwca o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii
Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej
pt. „Tata. Po prostu męża mi brakuje”.
Wystawa czynna do dnia 17 czerwca 2016


Każdy z nas chciałby spytać różne osoby „jak to jest, kiedy…” Nie zawsze wypada, nie zawsze mamy odwagę. Nie jesteśmy
pewni, czy swoją ciekawością nie sprawimy komuś przykrości. Magdalena Wdowicz-Wierzbowska pyta za nas.
Wdowy w różnym wieku. Do tego je fotografuje. Jej zdjęcia i teksty – moim zdaniem – wspaniale oddały pustkę i samotność. To są fotografie nieobecności. Mam wrażenie, że praca artystki jest oswajaniem lęku przed utratą męża. Każda kobieta (to moja teoria), która dołącza po ślubie do swojego  nazwisko męża, chce coś specjalnie zamanifestować: przynależność. Kiedy oglądam te zdjęcia, mam wrażenie, że Magdalena Wdowicz bardzo się boi nie przynależeć. Z własnych obsesji wyrasta najwspanialsza sztuka.

Mariusz Szczygieł

Magdalena Wdowicz-Wierzbowska jest wyjątkową autorką. Opowiada nam historie, które są ściśle powiązane z jej życiem.
Cykl o wdowach jest naturalną kontynuacją niesłychanie poruszającego dokumentu, który zrealizowała towarzysząc swojemu tacie w odchodzeniu. Pierwszą bohaterką projektu jest mama Magdy. Następnymi, kolejne kobiety które wpuszczały ją do swoich domów i traktowały jak przyjaciółkę. Nie przypadkiem, bo sposób w jaki projekt ten został zrealizowany pokazuje, że Magda została im lojalna do końca.
Mikołaj Grynberg