365/2021 czyli Rok z Życia + Suplement 2022

365/2021 czyli Rok z życia + Suplement 2022

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach wraz z artystami zaprasza na wernisaż wystawy szkicowników „365/2021 czyli ROK Z ŻYCIA + SUPLEMENT 2022” Galeria Dolna...

Galeria Dolna

Rozpoczęcie: 7 października 2022, g. 18:00
Zakończenie: 28 października 2022

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach wraz z artystami
zaprasza na wernisaż wystawy szkicowników

„365/2021 czyli ROK Z ŻYCIA + SUPLEMENT 2022”

Galeria Dolna BWA w Kielcach
7 października 2022 | godz. 18.00

Podczas wernisażu wystąpi kielecki zespół Mad Horses,
na zaproszenie artystów zagrają akustycznie balladę „Blue Grass”,
ku pamięci Andrzeja Nowaka.

Autorzy projektu: Czytelnia Szkicowników
czyli Adam Rokowski, Szymon Wiatr

Pozostali uczestnicy: Robert Bluj, Ignacy Czwartos, Sebastian Franzka, Štefan Hanuš, Marcin Kędzierski, Ola Komuda, Mateusz Pawełczyk, Jan Podgórski, Monika Starowicz, Jacek Sztuka, Artur Wawrzkiewicz, Zdzisław Wiatr.

Projekt był zaproszeniem do prowadzenia artystycznego dziennika, obserwacją świata i osobistym zapisem życia kilkunastu artystów w 2021 i 2022 roku, zgodnie z maksymą Nulla dies sine linea.

Zaczęliśmy szkicowanie 1 stycznia 2021 roku, mieliśmy skończyć 31 grudnia, ale nie mogliśmy przestać rysować. Okazało się, że nie tylko my nie możemy przestać rysować i tak w 2022 roku dołączyło do nas kilka osób. Jest więc wśród nas kilkunastu artystów polskich: z Częstochowy, Katowic, Krakowa, Radomska, Warszawy oraz z Wilna i dwóch twórców z Łużyc. Wśród nas są artyści o ugruntowanej pozycji i tzw. młodzi dobrze obiecujący.

Każdy z nas po swojemu zapisywał, rysował, malował, szkicował na temat swojego życia w 2021 roku i/lub robi to nadal. Obejrzycie Państwo prace i sprzed ponad półtora roku i z końca września 2022.

Efekty naszej pracy mogą być tak samo zaskakujące dla widzów, jak i dla uczestników projektu. Zaskoczenie, aby było skuteczne, wymaga przeglądania szkicowników, do czego zachęcamy„.

Autorzy projektu

 

 

Idea
„Szkicowniki się ogląda, choć zazwyczaj nie mają zbyt wielu widzów, nie wystawia się ich, należą raczej do osobistej, wręcz intymnej sfery komunikacji artysty z jego odbiorcą, a często jedynym  odbiorcą jest tylko autor szkiców.

Jak wielu szkicowników nigdy nie będzie nam dane obejrzeć? Ile niepowstałych dzieł mieści się w szkicowniku – niepowstałych, albo może nie-powstałych – zależy gdzie postawić dywiz (czy w ogóle go warto stawiać?)

Dzieła niepowstałe, ale zaczęte – szkice dzieł, z których tylko część zostanie pokazanych światu. Na ile szkicownik jest (może być) skończonym, dziełem? Szkic dzieła już jest dziełem w pewnym stopniu powstałym, albo stającym się. In statu nascendi.

A ile w szkicowniku jest rzeczy, których nie chcielibyśmy pokazać? Jakie osobiste notatki się tam znajdują? Ile ważnych numerów telefonów do nieważnych osób, nieważnych list zakupów ważnych rzeczy?”

Czytelni Szkicowników powstała w 2015 roku i zadebiutowała na Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” Postanowiliśmy wtedy zaprosić znajomych artystów i okazać swoje szkicowniki, nieprzypadkowo pierwszy pokaz odbył się w bibliotece. Czytelnia szkicowników jest całkowicie niezależnym i niekomercyjnym przedsięwzięciem. Zaprasza do współpracy różnych twórców, od debiutantów po artystów o ustalonej pozycji twórczej. Jedyny kryterium doboru uczestników jest oryginalna twórczość.

Pokazy szkicowników:
2018 – Mgła wychodzi z szafy, wystawa Czytelni szkicowników, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

2017 – Świat w Obrazie – Andrew Wyeth 1917-2017. Współorganizacja projektu, pokazy w Galerii Promocyjnej ASP w Krakowie i w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, w Galerii Łaźnia w Radomiu, na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego

2017 – Czytelnia szkicowników, W podróży do Tatr, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem – Galeria Władysława Hasiora

2017 – Czytelnia Szkicowników w ramach Dni Opola, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

2017 – Czytelnia Szkicowników – Szkicownik w mieście Lublinie wg Józefa Czechowicza, Dom Słów, Lublin

2016 – Czytelnia Szkicowników w podróży, Królestwo Bez Kresu, Rzeszów

2016 – Czytelnia Szkicowników w podróży, Dom Słów, Lublin

2015 – Czytelnia Szkicowników, Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”, Częstochowa, Galeria Promocyjna ASP w Krakowie