Agata Zarzycka

Agata Zarzycka – BOGINIE

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH i kurator dr Magdalena Leśniak zapraszają do Galerii Małej na wystawę ilustracji Agaty Zarzyckiej BOGINIE. Wernisaż w piątek...

Galeria Mała, BWA w Kielcach

Rozpoczęcie: 8 listopada 2019, g. 18:00
Zakończenie: 29 listopada 2019

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH
i kurator dr Magdalena Leśniak
zapraszają do Galerii Małej
na wystawę ilustracji Agaty Zarzyckiej BOGINIE.

Wernisaż w piątek 8 listopada 2019 o godz. 18.
Wystawa czynna do 29 listopada.

Artystka tak pisze o wystawie: BOGINIE to cykl inspirowany panteonem słowiańskich bóstw oraz demonów. Nasza rodzima mitologia jest dla mnie punktem wyjścia do rozważań nad wieloma aspektami życia. Zastanawiam się nad miejscem współczesnego człowieka w dzisiejszym świecie i nad jego relacją z naturą. Zastanawiam się nad sobą, nad otaczającą mnie kulturą i nad tym, jak wpływa ona na mnie jako kobietę. Przede wszystkim myślę o kobiecości i o tym, co my – kobiety ostatnimi czasy zyskałyśmy, a co straciłyśmy. Czy duchowe życie naszych słowiańskich przodków może mieć dla nas jeszcze jakieś znacznie? Czy udałoby się odnaleźć tam zapomniane już archetypy i symbole, z których moglibyśmy/mogłybyśmy czerpać moc i mądrość?

W cyklu BOGINIE skupiam się na kobietach. Rysuję ich portrety, widząc w nich personifikację sił przyrody oraz pewne aspekty kobiecej natury. Każda z nas stworzona jest z wielu portretów, wcielamy się w różne role, mamy różne oblicza. Przechodzimy przez kolejne etapy życia. Czasem przepełnia nas energia bogini matki – Mokoszy, innym razem odnajdujemy w sobie szaleństwo Wiły, siłę Łady lub mrok Boginki.

BOGINIE są też moim wyrazem uznania dla folkloru, kultury dawnej polskiej wsi. Nawiązuję do wycinanki, która zdobiła chłopskie chaty, do ludowych strojów, legend i przedstawień świętych. Cała kultura ludowa – sztuka, śpiew i taniec – są pełne intuicji i nieskrępowanej ekspresji. Znajduję w niej energię, której czasem brakuje mi w dzisiejszym świecie, w którym coraz częściej zamiast prawdziwego przejawu życia dostajemy kolejną fotkę na Instagramie. Może boginie spojrzą na nas łaskawym okiem i szepną słowa wsparcia. Wyłączmy na chwilę wi-fi i posłuchajmy tego, co dzieje się na niebie, na ziemi, w powietrzu i w nas.

Kilka przykładów słowiańskich bogiń i demonów:
MOKOSZ – bogini płodności i urodzaju, opiekunka kobiet i dzieci, traktowana często jako słowiańska Matka Ziemia MARZANNA – pani śmierci, zimy i ponurego oblicza natury
POŁUDNICA – złośliwy i morderczy demon polujący latem na tych, którzy niebacznie w samo południe przebywali w polu
BOGINKA/RUSAŁKA – demon wodny; boginki napadały na kobiety po porodzie i podmieniały im dzieci
WIŁA – w dawnym języku polskim słowo „wiła” oznaczało osobę szaloną, demon ten powstawał z duszy zmarłej młodo dziewczyny; mogła wywołać obłęd.