Ewa Rosiek-Buszko

paper gami-image

Zapraszamy na wernisaż wystawy instalacji EWY ROSIEK-BUSZKO „Paper Gami – Image” oraz wykład na temat japońskiego papieru czerpanego washi i instalacji, które artystka...

Galeria Górna

Rozpoczęcie: 5 października 2018, g. 18.00
Zakończenie: 31 października 2018

Zapraszamy na wernisaż wystawy instalacji EWY ROSIEK-BUSZKO „Paper Gami – Image”
oraz wykład na temat japońskiego papieru czerpanego washi i instalacji, które artystka z niego wykonuje. Wykład rozpocznie się o godz. 17 i będzie miał charakter otwarty.

Galeria Górna BWA w Kielcach
wystawa potrwa do 31 października 2018

Ewa Rosiek-Buszko w 1979 uzyskała dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP.

Nauczyciel dyplomowany. Tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową. Maluje pastele i akwarele. Współzałożycielka i kuratorka wystaw działającej na niwie tkackiej od 1991 roku śląskiej Grupy Przekaz. Od 1979 członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. W latach 2002-2014 członek zarządu i wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Autorka cyklu wystaw „Paper Gami”, na bazie których prowadzi zajęcia i wykłady dotyczące papierów ręcznie czerpanych. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach Polski, Anglii, Austrii, Francji, Mołdawii, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Włoch, a także w USA i Japonii.

Przyjemność nie kryje się w celu, lecz w krokach do niego wiodących – to japońskie przysłowie towarzyszy mi w zachwycie nad procesem poznawania i fascynacji kolejnymi materiami. Pozwala wciąż poszukiwać niekonwencjonalnych połączeń, walorów technicznych i estetycznych. Poetycko rzecz ujmując, poruszam się pomiędzy ogniem i wodą. Materie – media artystycznego przekazu, w których pracuję, w procesie tworzenia wymagają: w przypadku ceramiki – ognia, a w przypadku papierów ręcznie czerpanych i tkaniny (zwłaszcza w procesie czerpania i farbowania) – wody. Te organiczne materiały o wielusetletnim rodowodzie artystycznym, choć należą do różnych dyscyplin sztuki, mają jedną wspólną cechę – powstają przez dotyk i dla dotyku. (fragment tekstu artystki)