Mali Odkrywcy 2020

Wystawa Mali Odkrywcy – Wielkie Możliwości 2020

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach oraz kuratorzy dr Magdalena Leśniak i Antoni Myśliwiec zapraszają do Galerii Małej na wystawę Mali Odkrywcy – Wielkie...

Galeria Mała, BWA w Kielcach

Rozpoczęcie: 11 września 2020, g. 11:00
Zakończenie: 20 września 2020

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
oraz kuratorzy
dr Magdalena Leśniak i Antoni Myśliwiec
zapraszają do Galerii Małej
na wystawę
Mali Odkrywcy – Wielkie Możliwości 2020.

To prezentacja zdjęć wykonanych przez dzieci i młodzież podczas wakacyjnych warsztatów fotograficznych o tym samym tytule.

Jak pisze kuratorka wystawy dr Magdalena Leśniak: Projekt prowadzony jest przez Biuro Wystaw Artystycznych od kilkunastu lat. W tym roku wyjątkowo, w związku z pandemią, warsztaty zostały przeprowadzone online.(…) Prowadzący zajęcia – Antoni Myśliwiec, Agnieszka Gołębiowska, Magdalena Leśniak -mogli tą drogą zarówno przedstawiać tematy zdjęć, dawać instrukcje, jak i omawiać poszczególne fotografie. Zdalne prowadzenie zajęć dało możliwość udziału dzieciom i nastolatkom, które mieszkają daleko od Kielc. Wielu uczestników dzięki takiej formie mogło podczas trwania turnusu pojechać na wakacje, nie rezygnując tym samym z udziału w zajęciach. To z kolei wzbogaciło fotografie o motywy, których nie ma w naszym mieście. Z nadesłanych przez dzieci zdjęć wynika, że wiele z nich spędzało wakacje na wsi, w otoczeniu natury.

Wśród tematów, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy, były: martwa natura, abstrakcja, przyroda, portret, reportaż i architektura. Dodatkowym zadaniem dla chętnych uczestników warsztatów było sfotografowanie Dworca Autobusowego w Kielcach, dzięki czemu powstała wystawa prezentowana na dworcu podczas uroczystości jego otwarcia i przez cały wrzesień. Każdego dnia prowadzący zadawali inny temat do realizacji i dokładnie omawiali zdjęcia z dnia poprzedniego.

Prezentowane na wystawie prace zostały wyselekcjonowane spośród wszystkich zrealizowanych w ramach warsztatów. Wybór fotografii nie był prosty ze względu na ich wysoki poziom. Na zdjęciach z tegorocznej edycji zajęć widzimy większe urozmaicenie tematyczne niż w latach ubiegłych. Jest to wynik prowadzenia warsztatów zdalnie. Dzieci rano miały zadawany temat, który mogły realizować przez cały dzień, w różnym oświetleniu (w zależności od pory dnia), otoczeni bliskimi, którzy chętnie pozowali do zdjęć. W związku z tym sporo prac przedstawia piękne portrety zarówno ludzi, jak i zwierząt. Mamy też motywy uchwycone przy zachodzącym, ciepłym świetle oraz ciekawe abstrakcje i martwe natury zaobserwowane w najbliższym otoczeniu uczestników.

Cieszymy się, że mimo utrudnień mogliśmy i w tym roku przeprowadzić warsztaty i zorganizować wystawę. Zaangażowanie uczestników, ich spostrzegawczość, umiejętność wyszukiwania intrygujących motywów oraz postępy poczynione przez osoby, które uczą się u nas od lat, są niezwykle budujące i zachęcająca nas do kontynuacji warsztatów. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku powrócimy do stałej formuły prowadzenia zajęć i spotkamy się z uczestnikami w naszej galerii.