Jan Diehl-Michałowski

Typografia. Od A do Alef

  /// Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza do Galerii Małej na wystawę grafiki Jana Diehl-Michałowskiego „Typografia. Od A do Alef”. Wernisaż 3...

Galeria Mała, BWA w Kielcach

Rozpoczęcie: 3 września 2021, g. 18:00
Zakończenie: 1 października 2021

 

///

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza do Galerii Małej na wystawę grafiki Jana Diehl-Michałowskiego „Typografia. Od A do Alef”.
Wernisaż 3 września o godz. 18.
Wystawa potrwa do 1 października.

BWA Kielce Typografia Od A do Alef Jan Diehl Michałowski

BWA w Kielcach e-folder Jan Diehl Michałowski

///

Projektowanie graficzne zajmuje w przestrzeni sztuki obszar ważny i znaczący. Czasopisma, książki, plakaty, znaki informacyjne są naszym codziennym doświadczeniem. Trudno przecenić rolę artystów projektantów, są bowiem tymi, którzy najszybciej reagują na konieczność zmian i modyfikacji twórczych w szerokim systemie wizualnym nowocześnie funkcjonującego społeczeństwa.

W 2019 roku Jan Diehl-Michałowski podjął próbę tworzenia cyklu unikatowych grafik w technice sitodruku bez praktycznego zastosowania,
o czysto artystycznym przesłaniu. Są to grafiki dużego formatu o charakterze abstrakcji surrealnej o wyrafinowanej achromatycznej gamie.
„Typografia jest wszędzie“ – mówi Jan Diehl-Michałowski. Punktem wyjścia, tworzywem do jego najnowszych monotypii jest krój pisma, znak graficzny. Artysta, dyrygując przypadkiem za pośrednictwem komputerowej transformacji, stworzył harmonijną całość i tak litera stała się budulcem nowej graficznej jakości. Oparte na kontrastach czerni, bieli i szarości przenikają się i uzupełniają, tworząc czystą narrację graficzną w płaszczyźnie horyzontalnych rytmów. Mimo zmienności i różnorodności wątków kompozycje te działają jednością intencji spokoju i ciszy w nieokreślonej metafizycznej przestrzeni.

Warto zauważyć związek obecnej wystawy z pracą wykładowcy w ramach Wydziału Architektury (kierunek wzornictwo) Wyższej Szkoły
Ekologii i Zarządzania w Warszawie, mieszczącej się na Mokotowie w budynku przy ulicy Rejtana 16, w którym od roku 1920 mieściła się wytwórnia czcionek „Jan Idzikowski i Spółka“. Sądzę, że dla wyobraźni młodego artysty urodzonego w 1990 roku nie było obojętne, iż tradycja typografii przesuwa się w kierunku jego współczesnych zainteresowań, a osiągnięcia rodzimego liternictwa, sięgające okresu przedwojennego, są dla niego aktualną inspiracją.

Jan Diehl-Michałowski swoją drogę artystyczną zapoczątkował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów, uzyskując stopień licencjata za projekt zrealizowany pod kierunkiem prof. Piotra Jaworowskiego (2013). Dzięki stypendium Erasmus mógł doskonalić się równolegle w Strasburgu w tamtejszej École Supérieure des Arts Décoratifs (2012/2013). Stypendium rządu republiki francuskiej pozwoliło mu na roczne studia humanistyczne na Wydziale Mediacji Kultury paryskiej Sorbony (2013/2014). Studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych kontynuował na Wydziale Wzornictwa, uzyskując stopień magistra sztuk pięknych pod kierunkiem prof. Artura Frankowskiego (2017), a jego dysertacja uzyskała wyróżnienie dziekańskie.

Dwukrotny laureat stypendium ZAiKS-u (2017, 2019), jego plakaty były pokazywane podczas Łódź Design Festival (2017). Prowadzone przez niego deal design • studio otrzymało wyróżnienie w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii wayfinding (2021) oraz zostało docenione przez portal Fonts In Use za projekt „Refugees Welcome 2021“.

Barbara Szubińska

///