Mona Wiśniewska

typologie / ziny / kolaże

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Mony Wiśniewskiej typologie / ziny / kolaże wernisaż odbędzie się 24 czerwca (piątek)...

Galeria Mała, BWA w Kielcach

Rozpoczęcie: 24 czerwca 2022, g. 19:00
Zakończenie: 28 lipca 2022

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH
zaprasza na otwarcie wystawy fotografii
Mony Wiśniewskiej
typologie / ziny / kolaże

wernisaż
odbędzie się 24 czerwca (piątek) godz. 19:00
wystawa czynna: 25.06.2022 – 28.07.2022

Inspirują mnie peryferia, zapomniane archiwa, zastane sytuacje, które przewrotnie zmieniają kontekst. Podążam za rzeczywistością i obserwuję szczegóły. Opuszczone mieszkania, zakurzone papiery, miejsca pozbawione swoich wcześniejszych funkcji. Relikty poprzedniego systemu, zwane duchologią poszukiwanie ludzi, miejsc, liter, przedmiotów odchodzących w niepamięć. Wszystko, co pomiędzy, tkwiące w limbo nicnierobienia. Bliska jest mi typologia, martwa natura, odkrywanie najbliższej okolicy.

Nie stronię od fotografii spontanicznej i mobilnej. Projektuję fotobooki i ziny. Inspirują mnie artyści New Topographics jak i poszukiwacze prowincjonalnych skarbów z Instagramu. Lubię eksperymentować z technikami. Jestem wielkim fanem fotografii analogowej. W moich pracach używam kolażu oraz malowania na materiale fotograficznym. Wystawa jest wyborem projektów, którymi zajmowałam się
w ciągu ostatnich trzech lat. Chcę pokazać przekrój swoich artystycznych poszukiwań i zagadnienia, które najbardziej mnie nurtują.

Typologie to tworzone systematycznie zapisy codzienności na zasadzie fotograficznego pamiętnika. Rejestr otaczających nas obrazów, którym nadaję systematykę. W publikacjach książkowych poruszam tematy związane z architekturą, życiem w zatłoczonym mieście. Dokumentuję rodzime wytwory metaloplastyki, eksploruję różnorodność krat, podziałów, sposobów w jakie zawłaszczamy przestrzeń i oddzielamy się od innych. To, co nowe i stare ściera się na naszych oczach. Praca ze zdjęciami archiwalnymi, odnosi się zaś do zagadnień postpamięci i tego, jak współcześnie odbieramy wydarzenia dawno minione. Wydaje się, że pamięć jest zmienna, nielinearna i płynna a my stale, od nowa interpretujemy przeszłość przez pryzmat własnego doświadczenia.

Monika Wiśniewska

bwa-kielce-e-folder-mona-wisniewska