Wytnij se cudo’ka – Kreatywna Niedziela

Kreatywna niedziela w Galerii Echo PROGRAM OD LAT 5 DO 105 12-16 - warsztaty wycinanek Cudo’ka - Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach - Super warsztaty...

Galeria Echo

Rozpoczęcie: 6 października 2019, g. 12
Zakończenie: 6 października 2019

„Wytnij se cudoka” pod takim hasłem zapraszamy na warsztaty plastyczne do Galerii ECHO.

Wycinani ludowe do dzisiaj kojarzone z polskim folklorem, robione przez kobiety i dzieci w celu dekoracji domów, jako bardzo nietrwałe ozdoby szybko się niszczyły i dlatego szybko zaprzestano tej praktyki. Jeszcze do I wojny światowej można je było spotkać w każdej chałupie Sukowa, Bielin, w powiecie sandomierskim czy buskim. Ich formy to – typowe dla całej Polski – koła, gwiazdy, kwadraty, tzw. cyrki. Wycinano krótkie wstęgi połączonych ze sobą drzewek, czy bardzo charakterystyczne dla Kielecczyzny szeregi połączonych rączkami lalek.
Tradycja wycinanek z papieru wróciła po drugiej II wojnie światowej we wsi Skadla pod Chmielnikiem. Kobiety wykonywały wycinanki w kształcie dużych kwadratów wycinanych w siatkę. To właśnie ten wzór uznaje się współcześnie za typowo świętokrzyski. Obecnie wycinankami zajmują się twórczynie ludowe.
[w: Cudoki, Cacka, Trzeszczydła”, red. M. Górecka, A. Kozłowska-Piasta, 2010, wyd. w MZiZ Kielce]

Ponadto w programie Kreatywnej Niedzieli:
– spotkanie z dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach Stanisławą Zacharko-Łagowską i jej fotorelacja z tegorocznego BIENNALE SZTUKI W WENECJI

– wernisaż wystawy fotografii Pawła Pierścińskiego INACZEJ

Miłośnicy twórczości Pawła Pierścińskiego będą mogli powalczyć o ekskluzywny album z fotografiami Mistrza wydany przez BWA w Kielcach. To główna nagroda w konkursie na nazwę mini galerii sztuki, która powstała w Galerii Echo. Do wygrania także bony na zakupy. Głosowanie potrwa do 15 października. Karteczkę z wymyśloną nazwą trzeba wrzucić w tym terminie do skrzynki, która stoi w Galerii Echo.
Regulamin konkusu znajduje się tutaj https://www.galeriaecho.pl/pl/galeria_sztuki

Wstęp na wszystkie wydarzenia Kreatywnej Niedzieli jest wolny.