Cecylia Malik

Malarka, artystka wizualna i aktywistka ekologiczna. Autorka wielu projektów artystycznych; do ważniejszych należą: „365 Drzew” „6 rzek” „Warkocze Białki”. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” – akcji w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodna Masa Krytyczna”. Współzałożycielka stowarzyszenia CSW Wiewiórka. W 2017 zainicjowała akcję „Matki Polki na wyrębie” – przeciwko LEX Szyszko. Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki. Jest autorka i liderką ogólnopolskiej kampanii społecznej „Siostry Rzeki”. Autorka filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości pary bezdomnych. Laureatka wielu nagród, m.in.: tytułu Człowieka Polskiej Ekologii za rok 2017 i Nagrody Katarzyny Kobro za 2018.
Cecylia Malik łączy sztukę i aktywizm, dbając o sens i skuteczność własnych działań, wspólnie z ekspertami z różnych dziedzin, organizuje protesty kreowane jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.

Siostry Rzeki to oddolna akcja społeczno-artystyczna zainicjowana przez aktywistki z kolektywu Matki Polki na Wyrębie tym razem w obronie rzek przed regulacją i ich przegradzaniem.
Siostry Rzeki dołączyły się do zrzeszającej kilkadziesiąt organizacji ekologicznych Koalicji Ratujmy Rzeki. Aktywistki chcą prostym językiem mówić o wartościach społecznych jakie dają naturalne nieuregulowane rzeki. Wisła jest niespotykanym na skalę Europy skarbem. W dużej części nieuregulowana, dla ludzi jest zasobem wody pitnej, bezpłatną oczyszczalnią, miejscem rekreacji i odpoczynku. Dla ekosystemu gwarantem istnienia tysięcy gatunków roślin i zwierząt.


Wydarzenia w BWA Kielce


Siostry Rzeki. Performance Cecylii Malik BWA w Kielcach