III LITHO KIELCE 2021/2022 A REPORT OF THE JURY MEETING / PROTOKÓŁ OBRAD JURY

Kielce February 2, 2022

3nd International Triennial of Litography
LITHO KIELCE 2021/2022
A REPORT OF THE JURY MEETING

The Jury:

Hanna Wróblewska –  a historian of art and art curator – chair of the Jury
Prof. Zbyněk Janáček – a graphic artist, University in Ostrava
Prof. Mateusz Otręba – a graphic artist, Academy of Fine Arts in Kraków
MA Stanisława Zacharko-Łagowska – a historian of art and art critic, the head of BWA Art Gallery in Kielce

evaluated 193 works by 80 artists and qualified 170 works by 80 artists for the postcompetition exhibition.

The jury took notice of the high artistic level of the vast majority of the presented works
and expressed satisfaction with the high substantive value of the
LITHO Kielce III 2021/2022 post-competition exhibition.

The nominees for awards and distinctions are:

1. Matias Amici
2. Łukasz Butowski
3. Paulina Buźniak
4. Bartłomiej Chwilczyński
5. Marek Czaja
6. Teresa Frodyma
7. Magdalena Hanysz-Stefańska
8. Amnat Kongwaree
9. Daria Kowalczyk
10. Robert Miles
11. Ivan Ninov
12. Jadranka Njegovan
13. Piotr Panasiewicz
14. Darina Peeva
15. Jia Shan
16. Marek Sibinsky
17. Zuzanna Szymborska
18. Krzysztof Świętek
19. Anna Trojanowska
20. Karolina Turek
21. Magdalena Uchman
22. Wang Yuanfeng
23. Jacek Zaborski
24. Zhang Minjie

The awards and distinction go to:

1. Bartłomiej Chwilczyński – GRAND PRIX
– Award of the President of the City of Kielce – in the amount of PLN 10,000

2. Marek Sibinský
– Award of the Bureau of Art Exhibitions in Kielce – in the amount of PLN 5,000 – the equivalent in euro

3. Jacek Zaborski
The Waterworks Kielce Award – in the amount of PLN 2,000

Signed by:

Hanna Wróblewska
Zbyněk Janáček
Mateusz Otręba
Stanisława Zacharko-Łagowska

—————————————-

Exhibition participants:

1. Amici Matias
2. Augustin Andrej Słowacja
3. Barczyk Tomasz
4. Bochenek Marcin
5. Bogacka Iliana
6. Borkowicz Julia
7. Brouwer Ardi Holandia
8. Budka Józef
9. Butowski Łukasz
10. Buźniak Paulina
11. Chwilczyński Bartłomiej
12. Ciupa Nastazja
13. Creenaune Danielle Australia
14. Creighton Robert Kanada
15. Czaja Marek
16. Czech Adam
17. Dzielińska Magda
18. Franke Rüdiger
19. Frodyma B. Teresa
20. Gatzke Karolina
21. Gil Rafael
22. Goreski Vlado
23. Gwóźdź Karolina
24. Hanysz-Stefańska Magdalena
25. Idzikowski Damian
26. Jakubczak Aleksandra
27. Jančovič jr Robert
28. Józefowicz Małgorzata
29. Källström Ann-Kristin Szwecja
30. Kasai Naomi Japonia
31. Kongwaree Amnat Tajlandia
32. Kosińska Zuzanna
33. Kowalczyk Daria
34. Krawczyk Weronika
35. Król Alicja
36. Kukułka Jan
37. Łabuz-Tarara Paulina
38. Meling Daria
39. Miles Robert
40. Miotke Katarzyna
41. Muanta Supattanawadee Tajlandia
42. Ninov Ivan
43. Njegovan Jadranka
44. Noordermeer Herman
45. Nowicka Weronika
46. Ofierski Kornel
47. Opałka Wiktoria
48. Panasiewicz Piotr
49. Pasztuła Krzysztof
50. Peeva Darina
51. Pędziałek Leonard
52. Podkościelny Patrycja
53. Podsobiński Rafał
54. Polak Karol
55. Ravenhorst Jurjen Holandia
56. Rzucidło Antoni
57. Schichta Adrian Josef
58. Schumacher Anna
59. Shan Jia
60. Sibinský Marek Czechy
61. Surmacz Dominika
62. Šuster Vladimír Słowacja
63. Szczęsna Dominika
64. Szwajkowska Krystyna
65. Szymborska Zuzanna
66. Świerczek Magdalena
67. Świętek Krzysztof
68. Tereszkiewicz Katarzyna
69. Thorington Caroline
70. Trojanowska Anna
71. Turek Karolina
72. Uchman Magdalena
73. Warzywoda Witold
74. Wochnik Andrzej
75. Wojciechowska Paulina
76. Yuanfeng Wang
77. Zaborski Jacek
78. Zhang Minjie
79. Zwolińska Maria
80. Żak Bartłomiej

The Organizers:

Stanisława Zacharko-Łagowska – Head of the Art Exhibition Bureau in Kielce
(Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach)

Mateusz Otręba – The International Print Triennial Association in Kraków
(Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie)

———————————————————————————-

Kielce 12.02.2022

PROTOKÓŁ OBRAD JURY KONKURSU
III Międzynarodowego Triennale
Litografii LITHO Kielce 2021/2022

Komisja w składzie:
Hanna Wróblewska – historyczka sztuki, kuratorka – przewodnicząca jury
prof. Zbyněk Janáček – artysta grafik, Uniwersytet w Ostravie
prof. Mateusz Otręba – artysta grafik – ASP w Krakowie, SMTG w Krakowie
mgr Stanisława Zacharko-Łagowska – historyczka sztuki, krytyk sztuki, dyrektorka BWA
w Kielcach.
Oceniła 193 prace 80 autorów i do wystawy pokonkursowej zakwalifikowała 170 prac 80 autorów.
Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom artystyczny znakomitej większości zaprezentowanych prac i wyraziło satysfakcję z powodu dużej wartości merytorycznej ukształtowanej wystawy pokonkursowej LITHO Kielce III 2021/2022.

Nominacje do nagród i wyróżnień otrzymali:
1. Matias Amici
2. Łukasz Butowski
3. Paulina Buźniak
4. Bartłomiej Chwilczyński
5. Marek Czaja
6. Teresa Frodyma
7. Magdalena Hanysz-Stefańska
8. Amnat Kongwaree
9. Daria Kowalczyk
10. Robert Miles
11. Ivan Ninov
12. Jadranka Njegovan
13. Piotr Panasiewicz
14. Darina Peeva
15. Jia Shan
16. Marek Sibinsky
17. Zuzanna Szymborska
18. Krzysztof Świętek
19. Anna Trojanowska
20. Karolina Turek
21. Magdalena Uchman
22. Wang Yuanfeng
23. Jacek Zaborski
24. Zhang Minjie

————————————————————————————–

Przyznano nagrody i wyróżnienia, które otrzymali:

1. Bartłomiej Chwilczyński – GRAND PRIX
– Nagroda Prezydenta Miasta Kielce – w wys. 10 000 zł

2. Marek Sibinský
– Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach – w wys. 5 000 zł
– równowartość w euro

3. Jacek Zaborski – Nagroda Wodociągów Kieleckich – w wys. 2 000 zł

—————————————————————————————

Wyróżnienia – statuetki LITHO Kielce:
1. Matias Amici (Argentyna)
2. Magdalena Hanysz-Stefańska (Polska)
3. Amnat Kongwaree (Tajlandia)
4. Piotr Panasiewicz (Polska)
5. Darina Peeva (Bułgaria)
6. Krzysztof Świętek (Polska)

Podpisano:
Hanna Wróblewska
Zbyněk Janáček
Mateusz Otręba
Stanisława Zacharko-Łagowska

—————————————————————————————–

Uczestnicy wystawy:

1. Amici Matias
2. Augustin Andrej Słowacja
3. Barczyk Tomasz
4. Bochenek Marcin
5. Bogacka Iliana
6. Borkowicz Julia
7. Brouwer Ardi Holandia
8. Budka Józef
9. Butowski Łukasz
10. Buźniak Paulina
11. Chwilczyński Bartłomiej
12. Ciupa Nastazja
13. Creenaune Danielle Australia
14. Creighton Robert Kanada
15. Czaja Marek
16. Czech Adam
17. Dzielińska Magda
18. Franke Rüdiger
19. Frodyma B. Teresa
20. Gatzke Karolina
21. Gil Rafael
22. Goreski Vlado
23. Gwóźdź Karolina
24. Hanysz-Stefańska Magdalena
25. Idzikowski Damian
26. Jakubczak Aleksandra
27. Jančovič jr Robert
28. Józefowicz Małgorzata
29. Källström Ann-Kristin Szwecja
30. Kasai Naomi Japonia
31. Kongwaree Amnat Tajlandia
32. Kosińska Zuzanna
33. Kowalczyk Daria
34. Krawczyk Weronika
35. Król Alicja
36. Kukułka Jan
37. Łabuz-Tarara Paulina
38. Meling Daria
39. Miles Robert
40. Miotke Katarzyna
41. Muanta Supattanawadee Tajlandia
42. Ninov Ivan
43. Njegovan Jadranka
44. Noordermeer Herman
45. Nowicka Weronika
46. Ofierski Kornel
47. Opałka Wiktoria
48. Panasiewicz Piotr
49. Pasztuła Krzysztof
50. Peeva Darina
51. Pędziałek Leonard
52. Podkościelny Patrycja
53. Podsobiński Rafał
54. Polak Karol
55. Ravenhorst Jurjen Holandia
56. Rzucidło Antoni
57. Schichta Adrian Josef
58. Schumacher Anna
59. Shan Jia
60. Sibinský Marek Czechy
61. Surmacz Dominika
62. Šuster Vladimír Słowacja
63. Szczęsna Dominika
64. Szwajkowska Krystyna
65. Szymborska Zuzanna
66. Świerczek Magdalena
67. Świętek Krzysztof
68. Tereszkiewicz Katarzyna
69. Thorington Caroline
70. Trojanowska Anna
71. Turek Karolina
72. Uchman Magdalena
73. Warzywoda Witold
74. Wochnik Andrzej
75. Wojciechowska Paulina
76. Yuanfeng Wang
77. Zaborski Jacek
78. Zhang Minjie
79. Zwolińska Maria
80. Żak Bartłomiej

ORGANIZATOR:
Dyrektor Stanisława Zacharko-Łagowska – Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
Mateusz Otręba – Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie